| Manufacturer Part Number: | 0510-50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - RF |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RF Transistor 27V 3.7A 500MHz ~ 1GHz 50W Chassis Mount 55AV |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 0510-50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-0510-50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - RF | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 27V | |
| Frequency - Transition | 500MHz ~ 1GHz | |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | - | |
| Gain | 7dB | |
| Power - Max | 50W | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 10 @ 500mA, 5V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3.7A | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | 55AV | |
| Supplier Device Package | 55AV | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 0510-50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
0510-50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 0510-50A is new and unused, you can buy 0510-50A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 0510-50A.
| VS-50SQ100G | Diode Schottky 100V 5A Through Hole DO-204AR | VS-50SQ100G.pdf | |
| KSC2310YNBU | TRANS NPN 150V 0.05A TO-92L | KSC2310YNBU.pdf | |
| IPB05N03LB G | MOSFET N-CH 30V 80A TO-263 | IPB05N03LB G.pdf | |
| X9268US24I-2.7T1 | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 24-SOIC | X9268US24I-2.7T1.pdf | |
| ADSP-21479KBCZ-1A | IC DSP SHARK 200MHZ 196CSBGA | ADSP-21479KBCZ-1A.pdf | |
| MB90F598PF-G | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90595 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F598PF-G.pdf | |
| C8051F711-GQR | 8051 C8051F71x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | C8051F711-GQR.pdf | |
| R5F2L358MNFP#30 | R8C R8C/Lx/35M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F2L358MNFP#30.pdf | |
| MPC860DEZQ50D4R2 | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 357-PBGA (25x25) | MPC860DEZQ50D4R2.pdf | |
| MAX218CWP | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SOIC W | MAX218CWP.pdf | |
| ISD2532SR | Voice Record/Playback IC Multiple Message 32 Sec Pushbutton 28-SOIC | ISD2532SR.pdf | |
| TS3704IPT | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull 14-TSSOP | TS3704IPT.pdf | |
| SN74HC541PWT | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74HC541PWT.pdf | |
| 74LV377PW,118 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | 74LV377PW,118.pdf | |
| CD4001BPWRG4 | NOR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | CD4001BPWRG4.pdf |