| Manufacturer Part Number: | 120SPC045A |
|---|---|
| Manufacturer: | SMC Diode Solutions |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 45V 120A Surface Mount SPD-3A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 120SPC045A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-120SPC045A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 120A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 120A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 900µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | 4800pF @ 5V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SPD-3A | |
| Supplier Device Package | SPD-3A | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 150 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 120SPC045A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
120SPC045A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of SMC Diode Solutions all series components. The condition of 120SPC045A is new and unused, you can buy 120SPC045A SMC Diode Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 120SPC045A.
| EN 01Z | DIODE GEN PURP 200V 1.5A AXIAL | EN 01Z.pdf | |
| MBRH12080R | Diode Schottky, Reverse Polarity 80V 120A Chassis Mount D-67 | MBRH12080R.pdf | |
| MMSZ5236BS-7 | Zener Diode 7.5V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | MMSZ5236BS-7.pdf | |
| 8536AG-01LFT | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 700MHz 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | 8536AG-01LFT.pdf | |
| 8N3QV01FG-0022CDI | VCXO IC 176.8382MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0022CDI.pdf | |
| CY8C3665AXI-017 | 8051 PSOC® 3 CY8C36xx Microcontroller IC 8-Bit 67MHz 32KB (32K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | CY8C3665AXI-017.pdf | |
| TLC274MD | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TLC274MD.pdf | |
| MC74HCT366ADR2G | Buffer, Inverting 1 Element 6 Bit per Element Push-Pull Output 16-SOIC | MC74HCT366ADR2G.pdf | |
| 74F257ASCX | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | 74F257ASCX.pdf | |
| LT3795EFE#TRPBF | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Analog, PWM Dimming 28-TSSOP-EP | LT3795EFE#TRPBF.pdf | |
| LP3470M5-4.63/NOPB | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | LP3470M5-4.63/NOPB.pdf | |
| ISL88002IH31Z-T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3 | ISL88002IH31Z-T.pdf | |
| S-8520C30MC-BRPT2U | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8520C30MC-BRPT2U.pdf | |
| LP2951-30DRGR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 3V, 1.235 V ~ 30 V 100mA 8-SON (3x3) | LP2951-30DRGR.pdf | |
| S-13A1F19-U5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.9V 1A SOT-89-5 | S-13A1F19-U5T1U3.pdf |