| Manufacturer Part Number: | 150K100A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1000V (1kV) 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 150K100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-150K100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 24mA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 150K100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
150K100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 150K100A is new and unused, you can buy 150K100A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 150K100A.
| STPS30H100CW | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 15A Through Hole, Radial TO-247-3 | STPS30H100CW.pdf | |
| CMDZ5241B TR | Zener Diode 11V 250mW ±5% Surface Mount SOD-323 | CMDZ5241B TR.pdf | |
| JANTXV1N748A-1 | Zener Diode 3.9V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | JANTXV1N748A-1.pdf | |
| T700222504BY | SCR 2200V Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209 Variation | T700222504BY.pdf | |
| 2SB0951AQ | TRANS PNP DARL 80V 8A TO-220F | 2SB0951AQ.pdf | |
| AD7918BRUZ-REEL7 | 10 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 20-TSSOP | AD7918BRUZ-REEL7.pdf | |
| TLC3544IDW | 14 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 20-SOIC | TLC3544IDW.pdf | |
| XMC1302T016X0032ABXUMA1 | ARM® Cortex®-M0 XMC1000 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH PG-TSSOP-16-8 | XMC1302T016X0032ABXUMA1.pdf | |
| MC33990D | 1/1 Transceiver Half 8-SOIC | MC33990D.pdf | |
| SN74HC138PWRE4 | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-TSSOP | SN74HC138PWRE4.pdf | |
| S25FL127SABNFI101 | IC FLASH 128MBIT 108MHZ 8WSON | S25FL127SABNFI101.pdf | |
| AS7C31026B-15JCNTR | IC SRAM 1M 64X16 44-SOJ | AS7C31026B-15JCNTR.pdf | |
| LM2575D2T-15R4G | Buck, Boost, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 15V 1 Output 1A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | LM2575D2T-15R4G.pdf | |
| LD1085D2M-R | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adjustable 3A D2PAK-3 | LD1085D2M-R.pdf | |
| S-1112B17MC-L6CTFU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.7V 150mA SOT-23-5 | S-1112B17MC-L6CTFU.pdf |