| Manufacturer Part Number: | 150KR40A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard, Reverse Polarity 400V 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 150KR40A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-150KR40A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard, Reverse Polarity | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 35mA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 150KR40A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
150KR40A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 150KR40A is new and unused, you can buy 150KR40A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 150KR40A.
| VS-5EWX06FNTR-M3 | DIODE GEN PURP 600V 5A DPAK | VS-5EWX06FNTR-M3.pdf | |
| VS-40HFL40S02M | Diode Standard 400V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-40HFL40S02M.pdf | |
| 1PMT5956E3/TR7 | Zener Diode 200V 3W ±20% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5956E3/TR7.pdf | |
| 8N3SV76BC-0164CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0164CDI.pdf | |
| 8N4Q001KG-1121CDI | Clock Oscillator IC 180MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-1121CDI.pdf | |
| A42MX24-PQ160A | IC FPGA 125 I/O 160QFP | A42MX24-PQ160A.pdf | |
| ADUC7021BCPZ62-RL7 | ARM7® MicroConverter® ADuC7xxx Microcontroller IC 16/32-Bit 44MHz 62KB (31K x16) FLASH 40-LFCSP-VQ (6x6) | ADUC7021BCPZ62-RL7.pdf | |
| MAX457EPA+ | IC VIDEO AMP DUAL CMOS 8-DIP | MAX457EPA+.pdf | |
| SSTUB32864AHLF | IC REGIST BUFF 25BIT DDR2 96-BGA | SSTUB32864AHLF.pdf | |
| AS4C128M16D2A-25BIN | IC SDRAM DDR2 128M X 16 84-FBGA | AS4C128M16D2A-25BIN.pdf | |
| W632GG8KB-12 TR | 2G DDR3 SDRAM X8 800MHZ | W632GG8KB-12 TR.pdf | |
| 71T75802S150BGI | IC SRAM 18MBIT 150MHZ 119BGA | 71T75802S150BGI.pdf | |
| LP3972SQ-A413 | Processor PMIC 40-WQFN (5x5) | LP3972SQ-A413.pdf | |
| LTC3407IMSE-2#TRPBF | Buck, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 2 Output 800mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LTC3407IMSE-2#TRPBF.pdf | |
| S-1133B54-U5T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.4V 300mA SOT-89-5 | S-1133B54-U5T1G.pdf |