| Manufacturer Part Number: | 150KR60A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9014 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN REV 600V 150A DO205AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 150KR60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-150KR60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard, Reverse Polarity | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 35mA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 150KR60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
150KR60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 150KR60A is new and unused, you can buy 150KR60A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 150KR60A.
| EGF1AHE3/5CA | DIODE GEN PURP 50V 1A DO214BA | EGF1AHE3/5CA.pdf | |
| DSCQ00100L | TRANS NPN 50V 0.1A USSMINI3 | DSCQ00100L.pdf | |
| BLF7G27LS-75P,118 | RF Mosfet LDMOS (Dual), Common Source 28V 650mA 2.3GHz ~ 2.4GHz 17dB 12W CDFM4 | BLF7G27LS-75P,118.pdf | |
| MRF6S9125MBR1 | RF Mosfet LDMOS 28V 950mA 880MHz 20.2dB 27W TO-272 WB-4 | MRF6S9125MBR1.pdf | |
| IPD90P04P4L04ATMA1 | MOSFET P-CH 40V 90A TO252-3 | IPD90P04P4L04ATMA1.pdf | |
| LMX2434TMX/NOPB | IC SYNTHESIZER DUAL 5GHZ 20TSSOP | LMX2434TMX/NOPB.pdf | |
| 8N4SV75KC-0063CDI | VCXO IC 24MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0063CDI.pdf | |
| 5SGXEA7K2F35C2LN | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXEA7K2F35C2LN.pdf | |
| XC4013E-3PQ160C | IC FPGA 129 I/O 160QFP | XC4013E-3PQ160C.pdf | |
| DSPIC33FJ64GP804-I/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10) | DSPIC33FJ64GP804-I/PT.pdf | |
| PIC16F1519-E/PT | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 28KB (16K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC16F1519-E/PT.pdf | |
| 74FCT162245CTPVCG4 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74FCT162245CTPVCG4.pdf | |
| BQ24113RHLR | IC BATT CHARGER LI-ION 20QFN | BQ24113RHLR.pdf | |
| IR2109 | IC DRIVER HALF-BRIDGE 8-DIP | IR2109.pdf | |
| TPS562219DDFT | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.765V 1 Output 2A SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 | TPS562219DDFT.pdf |