| Manufacturer Part Number: | 150KR80A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard, Reverse Polarity 800V 150A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 150KR80A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-150KR80A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard, Reverse Polarity | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 32mA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 150KR80A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
150KR80A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 150KR80A is new and unused, you can buy 150KR80A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 150KR80A.
| GP10THM3/54 | Diode Standard 1300V (1.3kV) 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | GP10THM3/54.pdf | |
| 1N5348CE3/TR13 | Zener Diode 11V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5348CE3/TR13.pdf | |
| 2EZ8.2D/TR12 | Zener Diode 8.2V 2W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ8.2D/TR12.pdf | |
| 2SAR544PT100 | TRANS PNP 80V 2.5A SOT-89 | 2SAR544PT100.pdf | |
| BLF2043F,112 | RF Mosfet LDMOS 26V 85mA 2.2GHz 11dB 10W SOT467C | BLF2043F,112.pdf | |
| ISL12022IBZ-T | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 128B I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ISL12022IBZ-T.pdf | |
| DS1302ZN | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 31B 3-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | DS1302ZN.pdf | |
| AD5570YRSZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 16-SSOP | AD5570YRSZ.pdf | |
| XC7K70T-1FBG676C | IC FPGA 300 I/O 676FCBGA | XC7K70T-1FBG676C.pdf | |
| LC75700T-MPB-E | Interface 20-TSSOP | LC75700T-MPB-E.pdf | |
| TL064INSR | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-SO | TL064INSR.pdf | |
| TSX631AIYLT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | TSX631AIYLT.pdf | |
| MC100EP35DR2G | IC JK TYPE POS TRG SNGL 8SOIC | MC100EP35DR2G.pdf | |
| SN74AUP1G08DBVR | AND Gate IC 1 Channel SOT-23-5 | SN74AUP1G08DBVR.pdf | |
| M27C256B-90B1 | IC OTP 256KBIT 90NS 28DIP | M27C256B-90B1.pdf |