| Manufacturer Part Number: | 1N2131A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 60A Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2131A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2131A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 60A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2131A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2131A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N2131A is new and unused, you can buy 1N2131A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2131A.
| GB10SLT12-247D | Diode Array 1 Pair Common Cathode Silicon Carbide Schottky 1200V (1.2kV) 12A Through Hole TO-247-3 | GB10SLT12-247D.pdf | |
| DZ23C3V9-G3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 3.9V 300mW ±5% SOT-23 | DZ23C3V9-G3-18.pdf | |
| MMSZ5243B-7-F | Zener Diode 13V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5243B-7-F.pdf | |
| IRF820LPBF | MOSFET N-CH 500V 2.5A TO-262 | IRF820LPBF.pdf | |
| 94-2110 | MOSFET N-CH 40V 162A D2PAK | 94-2110.pdf | |
| AD5320BRT-REEL | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 SOT-23-6 | AD5320BRT-REEL.pdf | |
| LFSC3GA15E-7F900C | IC FPGA 300 I/O 900FBGA | LFSC3GA15E-7F900C.pdf | |
| PIC16C77T-20I/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC16C77T-20I/PT.pdf | |
| PIC18LC601-I/L | PIC PIC® 18C Microcontroller IC 8-Bit 25MHz ROMless 68-PLCC (24.23x24.23) | PIC18LC601-I/L.pdf | |
| MPC8548PXAQGD | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8548PXAQGD.pdf | |
| MAX4314EEE+ | IC AMP VIDEO MUX 16-QSOP | MAX4314EEE+.pdf | |
| 74ALVT16543DL,512 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-SSOP | 74ALVT16543DL,512.pdf | |
| S29AL016J55FFA023 | IC FLASH MEM 16MBIT 64BGA | S29AL016J55FFA023.pdf | |
| MT41K128M16JT-125 M:K | IC DDR3 SDRAM 2GBIT 800MHZ FBGA | MT41K128M16JT-125 M:K.pdf | |
| TPS3839L30DBZR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | TPS3839L30DBZR.pdf |