| Manufacturer Part Number: | 1N2812A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 14V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2812A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2812A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 14V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1.2 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 10.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2812A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2812A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2812A is new and unused, you can buy 1N2812A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2812A.
| STTH30L06CW | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 20A Through Hole, Radial TO-247-3 | STTH30L06CW.pdf | |
| UDZSTE-1710B | Zener Diode 10V 200mW ±2% Surface Mount UMD2 | UDZSTE-1710B.pdf | |
| EPC2016 | TRANS GAN 100V 11A BUMPED DIE | EPC2016.pdf | |
| PCM1704U/2K | DAC, Audio 24 bit 96k Serial 20-SO | PCM1704U/2K.pdf | |
| A54SX72A-CQ256M | IC FPGA 213 I/O 256CQFP | A54SX72A-CQ256M.pdf | |
| LFXP3C-3QN208C | IC FPGA 136 I/O 208QFP | LFXP3C-3QN208C.pdf | |
| CY8C3666LTI-050 | 8051 PSOC® 3 CY8C36xx Microcontroller IC 8-Bit 67MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | CY8C3666LTI-050.pdf | |
| MAX320CPA+ | 2 Circuit IC Switch 1:1 35 Ohm 8-PDIP | MAX320CPA+.pdf | |
| SN75LBC771DW | 2/3 Transceiver Full GeoPort™ 20-SOIC | SN75LBC771DW.pdf | |
| 74ALVCH32245LBR | Transceiver, Non-Inverting 4 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 96-LFBGA (13.5x5.5) | 74ALVCH32245LBR.pdf | |
| 7009L20PFI8 | IC SRAM 1MBIT 20NS 100TQFP | 7009L20PFI8.pdf | |
| MT48H16M16LFBF-75 IT:H | IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 54VFBGA | MT48H16M16LFBF-75 IT:H.pdf | |
| XC6123F722ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123F722ER-G.pdf | |
| S-8338ACCB-T8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8338ACCB-T8T1G.pdf | |
| LM25088MHX-1/NOPB | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-HTSSOP | LM25088MHX-1/NOPB.pdf |