| Manufacturer Part Number: | 1N2823A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 30V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2823A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2823A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 30V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 22.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2823A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2823A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2823A is new and unused, you can buy 1N2823A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2823A.
| G2SBA20-M3/51 | BRIDGE RECT 1.5A 200V GBL | G2SBA20-M3/51.pdf | |
| 12CTQ035S | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 6A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | 12CTQ035S.pdf | |
| MJF6388G | TRANS NPN DARL 100V 10A TO220FP | MJF6388G.pdf | |
| LC5256MB-5FN256C | IC CPLD 256MC 5NS 256FBGA | LC5256MB-5FN256C.pdf | |
| DSPIC33FJ64GS608-E/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 80-TQFP (12x12) | DSPIC33FJ64GS608-E/PT.pdf | |
| TMS5701114CPGEQQ1 | ARM® Cortex®-R4F Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R Microcontroller IC 16/32-Bit 160MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | TMS5701114CPGEQQ1.pdf | |
| CY8C5366AXI-001 | ARM® Cortex®-M3 PSOC® 5 CY8C53 Microcontroller IC 32-Bit 67MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) | CY8C5366AXI-001.pdf | |
| LM2903AVQDRG4 | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 8-SOIC | LM2903AVQDRG4.pdf | |
| 74LVX373MTR | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOP | 74LVX373MTR.pdf | |
| SP6686ER-L | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) 400mA (Flash) 10-DFN (3x3) | SP6686ER-L.pdf | |
| S-80956CNMC-G9ST2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80956CNMC-G9ST2G.pdf | |
| LTC3808EDE#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-DFN (4x3) | LTC3808EDE#PBF.pdf | |
| MP2131GG-Z | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 4A 12-VFQFN | MP2131GG-Z.pdf |