| Manufacturer Part Number: | 1N2824A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 33V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2824A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2824A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3.2 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 25.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2824A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2824A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2824A is new and unused, you can buy 1N2824A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2824A.
| MD200A16D2-BP | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 1600V (1.6kV) 200A Chassis Mount Module | MD200A16D2-BP.pdf | |
| HSMP-3813-TR1G | RF Diode PIN - 1 Pair Common Anode 100V 1A SOT-23-3 | HSMP-3813-TR1G.pdf | |
| BTA208-600B,127 | TRIAC 600V 8A TO220AB | BTA208-600B,127.pdf | |
| SNSS35200MR6T1G | TRANS PNP 35V 2A TSOP-6 | SNSS35200MR6T1G.pdf | |
| FGA30T65SHD | IGBT Trench Field Stop 650V 60A 238W Through Hole TO-3PN | FGA30T65SHD.pdf | |
| CY2304SXI-1T | IC CLK ZDB 4OUT 133MHZ 8SOIC | CY2304SXI-1T.pdf | |
| LTC2631AITS8-HZ12#TRMPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 TSOT-23-8 | LTC2631AITS8-HZ12#TRMPBF.pdf | |
| ATXMEGA16A4U-CUR | AVR AVR® XMEGA® A4U Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 16KB (8K x 16) FLASH 49-VFBGA (5x5) | ATXMEGA16A4U-CUR.pdf | |
| DS232AE+ | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | DS232AE+.pdf | |
| XR18910ILTR-64 | SENSOR | XR18910ILTR-64.pdf | |
| KSZ8382Q | Telecom IC Telecom Circuit 128-PQFP (14x20) | KSZ8382Q.pdf | |
| MAX4477ASA+T | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX4477ASA+T.pdf | |
| SN74HC244DBR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | SN74HC244DBR.pdf | |
| 74AC16244DL | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74AC16244DL.pdf | |
| 74LVC32ADB-Q100J | OR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | 74LVC32ADB-Q100J.pdf |