| Manufacturer Part Number: | 1N2825A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 36V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2825A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2825A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 3.5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 27.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2825A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2825A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2825A is new and unused, you can buy 1N2825A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2825A.
| SL04-HE3-08 | DIODE SCHOTTKY 40V 1.1A DO219AB | SL04-HE3-08.pdf | |
| 1N5345/TR8 | Zener Diode 8.7V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5345/TR8.pdf | |
| DMN10H170SFDE-13 | MOSFET N-CH 100V 2.9A 6UDFN | DMN10H170SFDE-13.pdf | |
| 8N4DV85LC-0090CDI8 | VCXO IC 159.375MHz, 133.33MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0090CDI8.pdf | |
| ADS127L01IPBSR | 24 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 32-TQFP (5x5) | ADS127L01IPBSR.pdf | |
| ADS8402IPFBT | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 48-TQFP (7x7) | ADS8402IPFBT.pdf | |
| R5F563TBDDFP#V1 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F563TBDDFP#V1.pdf | |
| NX3L1T5157GM,115 | 1 Circuit IC Switch 2:1 750 mOhm 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | NX3L1T5157GM,115.pdf | |
| PI3HDMI245-AZLEX | HDMI Interface 72-TQFN (11x5) | PI3HDMI245-AZLEX.pdf | |
| LMV2011MA/NOPB | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LMV2011MA/NOPB.pdf | |
| MM74C906MX | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 14-SOIC | MM74C906MX.pdf | |
| IDT72V3684L10PFG | IC FIFO 32768X36 10NS 128QFP | IDT72V3684L10PFG.pdf | |
| CD74HCT4094M96E4 | IC BUS REG TRI-ST 8STG 16SOIC | CD74HCT4094M96E4.pdf | |
| FM24C04B-GTR | IC FRAM 4KBIT 1MHZ 8SOIC | FM24C04B-GTR.pdf | |
| X4045M8-2.7A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-MSOP | X4045M8-2.7A.pdf |