| Manufacturer Part Number: | 1N2829A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 47V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2829A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2829A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 47V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 35.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2829A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2829A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2829A is new and unused, you can buy 1N2829A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2829A.
| SDUR3060PT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V Through Hole TO-247-3 | SDUR3060PT.pdf | |
| MSE1PJHM3/89A | DIODE GEN PURP 600V 1A MICROSMP | MSE1PJHM3/89A.pdf | |
| JAN1N759D-1 | Zener Diode 12V 500mW ±1% Through Hole DO-35 | JAN1N759D-1.pdf | |
| JANTX1N4120DUR-1 | Zener Diode 30V 500mW ±1% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N4120DUR-1.pdf | |
| ATMEGA8535L-8AUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (4K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATMEGA8535L-8AUR.pdf | |
| M2S005S-1FGG484I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 5K Logic Modules 128KB 64KB 166MHz 484-FPBGA (23x23) | M2S005S-1FGG484I.pdf | |
| SN74S244DWG4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74S244DWG4.pdf | |
| 74HC4520D,118 | IC DUAL 4BIT SYNC BINARY 16SOIC | 74HC4520D,118.pdf | |
| IDT71V3579S75PF | IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP | IDT71V3579S75PF.pdf | |
| LTC4365CTS8#TRMPBF | Overvoltage, Undervoltage Protection PMIC TSOT-23-8 | LTC4365CTS8#TRMPBF.pdf |