| Manufacturer Part Number: | 1N2831A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 51V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2831A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2831A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 51V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5.2 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 38.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2831A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2831A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2831A is new and unused, you can buy 1N2831A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2831A.
| MPG06MHE3_A/53 | DIODE GEN PURP 1KV 1A MPG06 | MPG06MHE3_A/53.pdf | |
| S4PGHM3_A/I | DIODE GEN PURP 400V 4A TO277A | S4PGHM3_A/I.pdf | |
| MSB709-RT1G | TRANS PNP 45V 0.1A SC59 | MSB709-RT1G.pdf | |
| FCPF13N60NT | MOSFET N-CH 600V 13A TO220F | FCPF13N60NT.pdf | |
| RTC-7301SF:B3 ROHS | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar Parallel 24-SOP (0.213", 5.40mm Width) | RTC-7301SF:B3 ROHS.pdf | |
| AD5543SRMZ-EP | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 8-MSOP | AD5543SRMZ-EP.pdf | |
| ATMEGA88PA-MUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5) | ATMEGA88PA-MUR.pdf | |
| PIC16C56-RCI/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 18-SOIC | PIC16C56-RCI/SO.pdf | |
| OMAPL138EZCE4 | ARM926EJ-S Microprocessor IC OMAP-L1x 1 Core, 32-Bit 456MHz 361-NFBGA (13x13) | OMAPL138EZCE4.pdf | |
| 89HP0504PZBNRGI8 | Switch Interfacing Interface 36-VFQFPN (4x7.5) | 89HP0504PZBNRGI8.pdf | |
| IS43TR82560BL-125KBLI | IC DDR3L 2GB 1.35V 1600MT 78BGA | IS43TR82560BL-125KBLI.pdf |