| Manufacturer Part Number: | 1N2832A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 56V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2832A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2832A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 56V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 42.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2832A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2832A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2832A is new and unused, you can buy 1N2832A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2832A.
| RF071M2STR | DIODE GEN PURP 200V 700MA PMDU | RF071M2STR.pdf | |
| 8TQ080 | Diode Schottky 80V 8A Through Hole TO-220AC | 8TQ080.pdf | |
| BZX84C18 | Zener Diode 18V 350mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C18.pdf | |
| 3EZ30D/TR12 | Zener Diode 30V 3W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ30D/TR12.pdf | |
| FDMS3572 | MOSFET N-CH 80V 8.8A POWER56 | FDMS3572.pdf | |
| STD9NM50N-1 | MOSFET N-CH 500V 7.5A IPAK | STD9NM50N-1.pdf | |
| XC9536XL-7VQ64I | IC CPLD 36MC 7.5NS 64VQFP | XC9536XL-7VQ64I.pdf | |
| PIC32MX130F064B-V/SO | MIPS32® M4K™ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 28-SOIC | PIC32MX130F064B-V/SO.pdf | |
| MB90F020CPMT-GS-9163E1 | IC MCU MICOM FLASH 120LQFP | MB90F020CPMT-GS-9163E1.pdf | |
| CY7C65630-56LTXAT | USB Hub Controller USB 2.0 USB Interface 56-QFN-EP (8x8) | CY7C65630-56LTXAT.pdf | |
| AD8396ACPZ-R7 | 2/0 Driver 16-LFCSP-WQ (4x4) | AD8396ACPZ-R7.pdf | |
| AT49F002T-90VI | IC FLASH 2MBIT 90NS 32VSOP | AT49F002T-90VI.pdf | |
| MAX8211CPA | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | MAX8211CPA.pdf | |
| MCP19118T-E/MJ | Buck Regulator Positive Output Step-Down I²C, PMBus, SMBus DC-DC Controller IC 24-QFN (4x4) | MCP19118T-E/MJ.pdf |