| Manufacturer Part Number: | 1N2834A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 68V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2834A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2834A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 68V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 51.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2834A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2834A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2834A is new and unused, you can buy 1N2834A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2834A.
| VS-16F120M | Diode Standard 1200V (1.2kV) 16A Chassis, Stud Mount DO-203AA (DO-4) | VS-16F120M.pdf | |
| SSC54HE3/57T | Diode Schottky 40V 5A Surface Mount DO-214AB, (SMC) | SSC54HE3/57T.pdf | |
| 8N4Q001KG-0170CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 106.25MHz, 125MHz, 300MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-0170CDI8.pdf | |
| MAX125CCAX+D | Data Acquisition System (DAS) 14 bit 250k Parallel 36-SSOP | MAX125CCAX+D.pdf | |
| PIC18F85K22-E/PT | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12) | PIC18F85K22-E/PT.pdf | |
| SPC5604BK0MLQ6 | e200z0h MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | SPC5604BK0MLQ6.pdf | |
| CY8C3666LTI-046 | 8051 PSOC® 3 CY8C36xx Microcontroller IC 8-Bit 67MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | CY8C3666LTI-046.pdf | |
| NX3L1G3157GM,115 | 1 Circuit IC Switch 2:1 750 mOhm 6-XSON, SOT886 (1.45x1) | NX3L1G3157GM,115.pdf | |
| MAX3440EASA+ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | MAX3440EASA+.pdf | |
| ALD4701SBL | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | ALD4701SBL.pdf | |
| NLV14001BDTR2G | NOR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | NLV14001BDTR2G.pdf | |
| CY74FCT138CTSOCTE4 | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-SOIC | CY74FCT138CTSOCTE4.pdf | |
| AT29LV1024-20TC | IC FLASH 1MBIT 200NS 48TSOP | AT29LV1024-20TC.pdf | |
| MAX15023ETG+ | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 24-TQFN (4x4) | MAX15023ETG+.pdf | |
| LM2674N-5.0/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 500mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | LM2674N-5.0/NOPB.pdf |