| Manufacturer Part Number: | 1N2836A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 82V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2836A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2836A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 82V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 11 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 62.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2836A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2836A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2836A is new and unused, you can buy 1N2836A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2836A.
| LSM315JE3/TR13 | Diode Schottky 15V 3A Surface Mount DO-214AB | LSM315JE3/TR13.pdf | |
| 1N4560RB | Zener Diode 5.1V 50W ±5% Through Hole TO-204AD (TO-3) | 1N4560RB.pdf | |
| IRF9640L | MOSFET P-CH 200V 11A TO-262 | IRF9640L.pdf | |
| 8N4SV75EC-0009CDI | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75EC-0009CDI.pdf | |
| 8N4QV01FG-0143CDI | VCXO IC 81MHz, 135MHz, 270MHz, 108MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0143CDI.pdf | |
| AD7825BRUZ | 8 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Pipelined 24-TSSOP | AD7825BRUZ.pdf | |
| AD557JP-REEL | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 20-PLCC (9x9) | AD557JP-REEL.pdf | |
| MK22FN256VDC12 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 256KB (256K x 8) FLASH 121-BGA (10x10) | MK22FN256VDC12.pdf | |
| DS8024-RJX+ | Smart Card Interface 28-TSSOP | DS8024-RJX+.pdf | |
| 7008L20J8 | IC SRAM 512KBIT 20NS 84PLCC | 7008L20J8.pdf | |
| LNK6779K | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz 12-ESOP | LNK6779K.pdf | |
| MAX6895AALT+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 6-uDFN (1.5x1.0) | MAX6895AALT+T.pdf | |
| XC61GC2602HR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 3-USP (1.2x1.2) | XC61GC2602HR-G.pdf | |
| ISL6741IV-T | Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-TSSOP | ISL6741IV-T.pdf |