| Manufacturer Part Number: | 1N2838A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 100V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2838A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2838A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 100V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 76V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2838A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2838A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2838A is new and unused, you can buy 1N2838A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2838A.
| 1N3026BUR-1 | Zener Diode 18V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB | 1N3026BUR-1.pdf | |
| 8N3DV85BC-0044CDI | VCXO IC 125MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0044CDI.pdf | |
| 8N4SV76BC-0081CDI | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0081CDI.pdf | |
| 8N3SV75KC-0078CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0078CDI.pdf | |
| 8N4DV85KC-0094CDI | VCXO IC 20MHz, 44.736MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0094CDI.pdf | |
| 8N3Q001EG-0136CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 312.5MHz, 100MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0136CDI.pdf | |
| SN65HVD21DRG4 | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | SN65HVD21DRG4.pdf | |
| BUF01901AIPW | IC PROG VOLTAGE SOURCE 8-TSSOP | BUF01901AIPW.pdf | |
| SN74LS92DRG4 | IC COUNTER DIVIDE X12 14SOIC | SN74LS92DRG4.pdf | |
| L9348-TR | IC DRIVER QUAD LO SIDE PWRSOIC36 | L9348-TR.pdf | |
| BD45422G-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-SSOP | BD45422G-TR.pdf | |
| LM4120AIM5-3.3/NOPB | Series Voltage Reference IC ±0.2% 5mA SC-74A, SOT-753 | LM4120AIM5-3.3/NOPB.pdf | |
| AS431ARTR-G1 | Shunt Voltage Reference IC 36V ±0.5% 100mA TO-243AA | AS431ARTR-G1.pdf | |
| ADP2166ACPZ-2.5-R7 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 6A 24-WFQFN Exposed Pad, CSP | ADP2166ACPZ-2.5-R7.pdf |