| Manufacturer Part Number: | 1N2839A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 105V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2839A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2839A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 105V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 25 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 79.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2839A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2839A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2839A is new and unused, you can buy 1N2839A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2839A.
| MMBD7000LT3 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 100V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | MMBD7000LT3.pdf | |
| JANTX1N5617 | DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL | JANTX1N5617.pdf | |
| MA2SP050GL | RF Diode PIN - Single 60V 50mA SSMini2-F4 | MA2SP050GL.pdf | |
| 1PMT4134CE3/TR7 | Zener Diode 91V 1W ±2% Surface Mount DO-216 | 1PMT4134CE3/TR7.pdf | |
| IRLI530NPBF | MOSFET N-CH 100V 12A TO220FP | IRLI530NPBF.pdf | |
| 8N3SV75FC-0110CDI8 | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0110CDI8.pdf | |
| AD9628BCPZ-125 | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-LFCSP-VQ (9x9) | AD9628BCPZ-125.pdf | |
| XCS10XL-5VQ100C | IC FPGA 77 I/O 100VQFP | XCS10XL-5VQ100C.pdf | |
| PIC16F722-I/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC16F722-I/ML.pdf | |
| MB90428GAVPFV-GS-275E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90425G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90428GAVPFV-GS-275E1.pdf | |
| MPC8541EPXAKE | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 600MHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8541EPXAKE.pdf | |
| M2S050TS-1FG484M | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 50K Logic Modules 256KB 64KB 166MHz 484-FPBGA (23x23) | M2S050TS-1FG484M.pdf | |
| TAS5630PHD | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class D 64-HTQFP (14x14) | TAS5630PHD.pdf | |
| LM2904VQDRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | LM2904VQDRG4.pdf | |
| SN74ABTR2245DGVR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TVSOP | SN74ABTR2245DGVR.pdf |