| Manufacturer Part Number: | 1N2843A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 150V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2843A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2843A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 150V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 75 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 114V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2843A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2843A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2843A is new and unused, you can buy 1N2843A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2843A.
| GBJ10005 | RECT BRIDGE GPP 50V 10A GBJ | GBJ10005.pdf | |
| IDW80C65D2XKSA1 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 650V 40A Through Hole TO-247-3 | IDW80C65D2XKSA1.pdf | |
| DZ23C12-E3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 12V 300mW ±5% SOT-23 | DZ23C12-E3-08.pdf | |
| AOU3N60 | MOSFET N-CH 600V 2.5A IPAK | AOU3N60.pdf | |
| 66AK2H12AAAWA2 | IC DSP ARM SOC 1517BGA | 66AK2H12AAAWA2.pdf | |
| AGLP030V5-CS201I | IC FPGA 120 I/O 201CSP | AGLP030V5-CS201I.pdf | |
| 5SGSMD5K2F40I3L | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGSMD5K2F40I3L.pdf | |
| MC705P6ACPE | HC05 HC05 Microcontroller IC 8-Bit 2.1MHz 4.5KB (4.5K x 8) OTP 28-PDIP | MC705P6ACPE.pdf | |
| W925G240 | 8051 W925 Microcontroller IC 8-Bit 3.6MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x20) | W925G240.pdf | |
| KMPC8560PX667LB | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 667MHz 783-FCPBGA (29x29) | KMPC8560PX667LB.pdf | |
| SN75C3232EDB | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SSOP | SN75C3232EDB.pdf | |
| SN65LVP16DRFT | Buffer, ReDriver 1 Channel 4Gbps 8-WSON (2x2) | SN65LVP16DRFT.pdf | |
| SN74LVC574AGQNR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20VFBGA | SN74LVC574AGQNR.pdf | |
| FSQ321LX | Converter Offline Flyback Topology 55kHz ~ 67kHz 8-LSOP | FSQ321LX.pdf | |
| LP2981A-30DBVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 100mA SOT-23-5 | LP2981A-30DBVR.pdf |