| Manufacturer Part Number: | 1N2845A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 180V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2845A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2845A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 180V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 90 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 136.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2845A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2845A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2845A is new and unused, you can buy 1N2845A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2845A.
| ACDST-99-G | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 70V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | ACDST-99-G.pdf | |
| MMBD4148-TP | DIODE GEN PURP 75V 150MA SOT23 | MMBD4148-TP.pdf | |
| SMAJ6487E3/TR13 | Zener Diode 3.9V 1.5W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ6487E3/TR13.pdf | |
| IRFR3704TRPBF | MOSFET N-CH 20V 75A DPAK | IRFR3704TRPBF.pdf | |
| CY22801KSXC-020 | IC CLOCK GENERATOR | CY22801KSXC-020.pdf | |
| TLV320DAC32IRHBRG4 | DAC 24 bit 96k I²C, Serial 32-VQFN (5x5) | TLV320DAC32IRHBRG4.pdf | |
| AD7403BRIZ-RL7 | Modulator 16 bit 20M Serial 16-SOIC-IC | AD7403BRIZ-RL7.pdf | |
| ADC1002S020HL/C1,1 | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-LQFP (5x5) | ADC1002S020HL/C1,1.pdf | |
| DAC5672AIPFBG4 | 14 Bit Digital to Analog Converter 2 48-TQFP (7x7) | DAC5672AIPFBG4.pdf | |
| LFE3-35EA-7LFN484C | IC FPGA 295 I/O 484FBGA | LFE3-35EA-7LFN484C.pdf | |
| A3P250-VQ100M | IC FPGA 68 I/O 100VQFP | A3P250-VQ100M.pdf | |
| PIC16LF1946-I/MR | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 64-QFN Exposed Pad (9x9) | PIC16LF1946-I/MR.pdf | |
| R5F2LA68ADFA#30 | R8C R8C/Lx/A6A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F2LA68ADFA#30.pdf | |
| DG469EY-T1-E3 | 1 Circuit IC Switch 2:1 6 Ohm 8-SOIC | DG469EY-T1-E3.pdf | |
| ISL84762IR-T | 2 Circuit IC Switch 2:1 600 mOhm 10-TDFN (3x3) | ISL84762IR-T.pdf |