| Manufacturer Part Number: | 1N2971A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 7.5V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2971A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2971A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.5V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1.3 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 5.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2971A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2971A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2971A is new and unused, you can buy 1N2971A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2971A.
| DA204UT106 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 20V 100mA Surface Mount SC-70, SOT-323 | DA204UT106.pdf | |
| BZT585B30T-7 | Zener Diode 30V 350mW ±2% Surface Mount SOD-523 | BZT585B30T-7.pdf | |
| DCX100NS-7 | TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT563 | DCX100NS-7.pdf | |
| MPSW55 | TRANS PNP 60V 0.5A TO-92 | MPSW55.pdf | |
| PIC18LF4585-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 48KB (24K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18LF4585-I/PT.pdf | |
| STM32F215VGT6 | ARM® Cortex®-M3 STM32 F2 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32F215VGT6.pdf | |
| R5F5630ECDLK#U0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 2MB (2M x 8) FLASH 145-TFLGA (7x7) | R5F5630ECDLK#U0.pdf | |
| MC908GR32ACFJE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC908GR32ACFJE.pdf | |
| EL1508CL | 1/0 Driver 24-QFN (5x4) | EL1508CL.pdf | |
| 72815LB15PFI | IC FIFO SYNC DUAL 512X18 128TQFP | 72815LB15PFI.pdf | |
| NCP1012APL100R2G | Converter Offline Flyback Topology 100kHz 7-PDIP, Gullwing | NCP1012APL100R2G.pdf | |
| LTC4222IUH#PBF | Hot Swap Controller, Monitor 2 Channel General Purpose 32-QFN (5x5) | LTC4222IUH#PBF.pdf | |
| MAX7302ATE+ | LED Driver IC 9 Output Linear 25mA 16-TQFN (3x3) | MAX7302ATE+.pdf | |
| XC6121E538MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121E538MR-G.pdf | |
| AD588JQ | Series Voltage Reference IC ±0.03% 10mA 16-CDIP (0.300", 7.62mm) | AD588JQ.pdf |