| Manufacturer Part Number: | 1N2980A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2980A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2980A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 12.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2980A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2980A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2980A is new and unused, you can buy 1N2980A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2980A.
| BAV199W,115 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 75V 110mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323 | BAV199W,115.pdf | |
| RU 1AV | DIODE GEN PURP 600V 250MA AXIAL | RU 1AV.pdf | |
| 8N4SV75FC-0117CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0117CDI8.pdf | |
| 8N4DV85AC-0120CDI8 | VCXO IC 166.6667MHz, 166.6667MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0120CDI8.pdf | |
| AD5764RBSUZ-REEL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 32-TQFP (7x7) | AD5764RBSUZ-REEL7.pdf | |
| PIC24EP128MC202-I/SP | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 28-SPDIP | PIC24EP128MC202-I/SP.pdf | |
| LM3S6G65-IQC80-A1 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S6G65-IQC80-A1.pdf | |
| NS5B1G385DTT1G | 1 Circuit IC Switch 1:1 15 Ohm 5-TSOP | NS5B1G385DTT1G.pdf | |
| SY10E104JC-TR | AND/NAND Gate Configurable 5 Circuit 10 Input (2, 2, 2, 2, 2) Input 28-PLCC (11.5x11.5) | SY10E104JC-TR.pdf | |
| MT48H8M32LFB5-75 IT:G TR | IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 90VFBGA | MT48H8M32LFB5-75 IT:G TR.pdf | |
| NSVD4001DR2G | LED Driver IC 1 Output Linear PWM Dimming 500mA 8-SOIC | NSVD4001DR2G.pdf | |
| L6520 | IC BALLAST CTRL TL/CFL 8-SOIC | L6520.pdf | |
| S-1000C33-M5T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-1000C33-M5T1U.pdf | |
| TL494CDRG4 | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter, Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | TL494CDRG4.pdf | |
| MIC37150-1.5WR-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 1.5A S-PAK-3 | MIC37150-1.5WR-TR.pdf |