| Manufacturer Part Number: | 1N2981A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 17V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2981A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2981A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 17V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 13V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2981A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2981A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2981A is new and unused, you can buy 1N2981A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2981A.
| HSM550JE3/TR13 | Diode Schottky 50V 5A Surface Mount DO-214AB | HSM550JE3/TR13.pdf | |
| BC640TAR | TRANS PNP 80V 1A TO-92 | BC640TAR.pdf | |
| CDC421156RGERG4 | IC CLK GENERATOR 156.25MHZ 24QFN | CDC421156RGERG4.pdf | |
| 8N3QV01LG-0157CDI8 | VCXO IC 100MHz, 100.011MHz, 99.989MHz, 100.022MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0157CDI8.pdf | |
| R5F100LEAFB#X0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | R5F100LEAFB#X0.pdf | |
| S9S12G128F0CLF | 12V1 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | S9S12G128F0CLF.pdf | |
| LM4312SN/NOPB | 900Mbps Serializer 28 Input 3 Output 48-X2QFN (6x6) | LM4312SN/NOPB.pdf | |
| TL16C451FN | IC ASYNC COMM ELEMENT 68-PLCC | TL16C451FN.pdf | |
| AD790SQ | Comparator with Latch CMOS, TTL 8-CERDIP | AD790SQ.pdf | |
| MT28F400B5WG-8 TET | IC FLASH 4MBIT 80NS 48TSOP | MT28F400B5WG-8 TET.pdf | |
| LHF00L15 | IC FLASH 32MBIT 90NS 48TSOP | LHF00L15.pdf | |
| STK672-440B-E | Unipolar Motor Driver Power MOSFET Parallel | STK672-440B-E.pdf |