| Manufacturer Part Number: | 1N2982A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2982A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2982A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 13.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2982A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2982A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2982A is new and unused, you can buy 1N2982A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2982A.
| LQA40T200C | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 20A Through Hole TO-220-3 | LQA40T200C.pdf | |
| SI2302ADS-T1-E3 | MOSFET N-CH 20V 2.1A SOT23-3 | SI2302ADS-T1-E3.pdf | |
| TMS320VC5441ZGUR | IC DSP FIXED POINT 169BGA | TMS320VC5441ZGUR.pdf | |
| XC6VLX130T-1FFG484C | IC FPGA 240 I/O 484FCBGA | XC6VLX130T-1FFG484C.pdf | |
| THS4082IDGN | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-MSOP-PowerPad | THS4082IDGN.pdf | |
| TL084IDRE4 | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | TL084IDRE4.pdf | |
| ISL28195FHZ-T7A | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-6 | ISL28195FHZ-T7A.pdf | |
| SN74AHC74NE4 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP | SN74AHC74NE4.pdf | |
| SN74LVC1G14YEAR | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger 5-DSBGA | SN74LVC1G14YEAR.pdf | |
| CBT3251DS,112 | Multiplexer/Demultiplexer 1 x 8:1 16-SSOP | CBT3251DS,112.pdf | |
| IS63LV1024L-12JL | IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ | IS63LV1024L-12JL.pdf | |
| 70V3569S5BCI | IC SRAM 576KBIT 5NS 256CABGA | 70V3569S5BCI.pdf | |
| X5323S8I | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | X5323S8I.pdf | |
| ISL9011IRPPZ-T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.85V 150mA, 300mA 10-DFN (3x3) | ISL9011IRPPZ-T.pdf | |
| RC1585T | - Converter, Intel Pentium® II GTL+, Pro Voltage Regulator IC 1 Output TO-220-3 | RC1585T.pdf |