| Manufacturer Part Number: | 1N2991A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 36V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2991A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2991A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 27.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2991A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2991A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2991A is new and unused, you can buy 1N2991A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2991A.
| BZT52C6V8T-TP | Zener Diode 6.8V 100mW ±5% Surface Mount SOD-523 | BZT52C6V8T-TP.pdf | |
| CMZ5955B TR13 | Zener Diode 180V 500mW ±5% Surface Mount SMA | CMZ5955B TR13.pdf | |
| NSBC143ZPDP6T5G | TRANS 2NPN PREBIAS 0.339W SOT963 | NSBC143ZPDP6T5G.pdf | |
| PXFC191507FCV1R250XTMA1 | IC AMP RF LDMOS | PXFC191507FCV1R250XTMA1.pdf | |
| BUK7M27-80EX | MOSFET N-CH 80V MLFPAK | BUK7M27-80EX.pdf | |
| 8N4Q001FG-1207CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 125MHz, 156.25MHz, 300MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-1207CDI8.pdf | |
| 8N4DV85LC-0053CDI | VCXO IC 160MHz, 160MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0053CDI.pdf | |
| TLC3544CPWRG4 | 14 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 20-TSSOP | TLC3544CPWRG4.pdf | |
| X9420WS16ZT1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps SPI Interface 16-SOIC | X9420WS16ZT1.pdf | |
| XC95288XL-10BG256I | IC CPLD 288MC 10NS 256BGA | XC95288XL-10BG256I.pdf | |
| LC4032ZC-5T48C | IC CPLD 32MC 5NS 48TQFP | LC4032ZC-5T48C.pdf | |
| PIC16C74A-10/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC16C74A-10/PT.pdf | |
| TJA1021T/10/C,112 | 1/1 Transceiver Full LIN 8-SO | TJA1021T/10/C,112.pdf | |
| PCF8574RGYR | I/O Expander 8 I²C 100kHz 20-VQFN (3.5x4.5) | PCF8574RGYR.pdf | |
| S1D13A05F00A100 | IC GRAPHIC LCD CTRLR 121FBGA | S1D13A05F00A100.pdf |