| Manufacturer Part Number: | 1N2993A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 43V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N2993A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N2993A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 43V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 12 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 32.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N2993A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N2993A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N2993A is new and unused, you can buy 1N2993A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N2993A.
| VS-6CWQ10FN-M3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 3.5A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | VS-6CWQ10FN-M3.pdf | |
| GSD2004W-E3-18 | DIODE GEN PURP 240V 225MA SOD123 | GSD2004W-E3-18.pdf | |
| SL23-E3/5BT | DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO214AA | SL23-E3/5BT.pdf | |
| BZT52B3V9-G3-08 | Zener Diode 3.9V 410mW ±2% Surface Mount SOD-123 | BZT52B3V9-G3-08.pdf | |
| VW2X30-16IO1 | SCR Module 1600V 22A 2-Phase Controller - All SCRs Chassis Mount Module | VW2X30-16IO1.pdf | |
| 840245AGILFT | IC FREQ SYNTHESIZER 16-TSSOP | 840245AGILFT.pdf | |
| 8N4SV76BC-0001CDI8 | VCXO IC 125MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0001CDI8.pdf | |
| 8N3DV85BC-0154CDI | VCXO IC 50MHz, 50MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0154CDI.pdf | |
| UPD70F3820GB-GAH-AX | V850ES V850ES/Jx3-H Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 16KB (16K x 8) FLASH | UPD70F3820GB-GAH-AX.pdf | |
| ADM6992FX-AB-T-1 | Ethernet Switch 10/100 Base-FX/T/TX PHY Interface P-FQFP-128 | ADM6992FX-AB-T-1.pdf | |
| TL062ACDE4 | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TL062ACDE4.pdf | |
| 74ABT16374CSSC | IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP | 74ABT16374CSSC.pdf | |
| REF102CPG4 | Series Voltage Reference IC ±0.025% 10mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | REF102CPG4.pdf | |
| MCP16301T-E/CH | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2V 1 Output 600mA SOT-23-6 | MCP16301T-E/CH.pdf | |
| MIC37150-3.0BR TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 1.5A S-PAK-3 | MIC37150-3.0BR TR.pdf |