| Manufacturer Part Number: | 1N3000A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 62V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3000A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3000A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 62V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 17 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 47.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3000A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3000A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3000A is new and unused, you can buy 1N3000A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3000A.
| MMBZ5262C-G3-18 | Zener Diode 51V 225mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5262C-G3-18.pdf | |
| NDB4060L | MOSFET N-CH 60V 15A D2PAK | NDB4060L.pdf | |
| SI4136-BM | IC SYNTH WLAN SAT/RADIO 28MLP | SI4136-BM.pdf | |
| PL123E-09HOC-R | IC CLK MULTPX 1:9 220MHZ 16TSSOP | PL123E-09HOC-R.pdf | |
| EFM32HG350F32G-A-CSP36 | ARM® Cortex®-M0+ Happy Gecko Microcontroller IC 32-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 36-CSP (3.02x2.89) | EFM32HG350F32G-A-CSP36.pdf | |
| DSPIC33EV64GM106T-I/MR | dsPIC dsPIC™ 33EV Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 64-QFN (9x9) | DSPIC33EV64GM106T-I/MR.pdf | |
| TLV2461IDRG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2461IDRG4.pdf | |
| LTC6910-1HTS8#TRMPBF | Programmable Gain Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail TSOT-23-8 | LTC6910-1HTS8#TRMPBF.pdf | |
| 74ABT821PW,118 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24TSSOP | 74ABT821PW,118.pdf | |
| IDT71V25761SA200BQ | IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 165CABGA | IDT71V25761SA200BQ.pdf | |
| XC6121E537MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121E537MR-G.pdf |