| Manufacturer Part Number: | 1N3002A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 75V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3002A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3002A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 75V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 22 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 56V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3002A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3002A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3002A is new and unused, you can buy 1N3002A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3002A.
| HTZ270H48K | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 48000V (48kV) 3.4A Chassis Mount Module | HTZ270H48K.pdf | |
| MBRF200100R | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 100V 60A Chassis Mount TO-244AB | MBRF200100R.pdf | |
| MMBD6050-G3-18 | DIODE GEN PURP 70V 200MA SOT23 | MMBD6050-G3-18.pdf | |
| PQMD2Z | TRANS NPN/PNP RET 6DFN | PQMD2Z.pdf | |
| APT100GN120J | IGBT Module Trench Field Stop Single 1200V 153A 446W Chassis Mount ISOTOP® | APT100GN120J.pdf | |
| CY26121ZI-21 | IC SS CLOCK GENERATOR 16-TSSOP | CY26121ZI-21.pdf | |
| MAX31D80T-UGQ+T | IC CLOCK GEN SPREAD SPECT 10TDFN | MAX31D80T-UGQ+T.pdf | |
| M4A3-256/128-65YNC | IC CPLD 256MC 6.5NS 208QFP | M4A3-256/128-65YNC.pdf | |
| PIC24F08KL402-E/SP | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 28-SPDIP | PIC24F08KL402-E/SP.pdf | |
| DSPIC33EP512GP502-H/SO | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 512KB (170K x 24) FLASH 28-SOIC | DSPIC33EP512GP502-H/SO.pdf | |
| SPC5602PEF0VLL6 | e200z0h MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | SPC5602PEF0VLL6.pdf | |
| M30853FJFP#U5 | M32C/80 M16C™ M32C/80/85 Microcontroller IC 16/32-Bit 32MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | M30853FJFP#U5.pdf | |
| D12350F20 | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 128-QFP (14x20) | D12350F20.pdf | |
| DG187AA/883 | 1 Circuit IC Switch 2:1 30 Ohm TO-100-10 | DG187AA/883.pdf | |
| ISL32433EIUZ-T | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 10-MSOP | ISL32433EIUZ-T.pdf |