| Manufacturer Part Number: | 1N3006A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 105V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3006A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3006A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 105V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 10W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 45 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 76V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 2A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-213AA | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3006A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3006A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3006A is new and unused, you can buy 1N3006A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3006A.
| DB102-G | RECTIFIER BRIDGE 1A 100V DB | DB102-G.pdf | |
| MRF555GT | RF Transistor NPN 16V 500mA 470MHz 3W | MRF555GT.pdf | |
| JANTXV2N6770T1 | MOSFET N-CH | JANTXV2N6770T1.pdf | |
| 8N3SV76BC-0089CDI8 | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0089CDI8.pdf | |
| X9279TV14IZ | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP | X9279TV14IZ.pdf | |
| AGL400V2-CS196I | IC FPGA 143 I/O 196CSP | AGL400V2-CS196I.pdf | |
| PIC32MX320F064HT-40I/MR | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | PIC32MX320F064HT-40I/MR.pdf | |
| SAA7103H/V4,557 | Video Encoder IC Graphics Controller 44-PQFP (10x10) | SAA7103H/V4,557.pdf | |
| 74AUP2G02DC,125 | NOR Gate IC 2 Channel 8-VSSOP, US8 | 74AUP2G02DC,125.pdf | |
| SN74AVC4T774RSVR | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 4 Channel 380Mbps 16-UQFN (2.6x1.8) | SN74AVC4T774RSVR.pdf | |
| EDFP112A3PD-GD-F-R | LPDDR3 192MX128 PLASTIC GREEN WF | EDFP112A3PD-GD-F-R.pdf | |
| MM9Z1J638BM2EP | Battery Battery Monitor IC Multi-Chemistry 48-QFN (7x7) | MM9Z1J638BM2EP.pdf | |
| S-80834CNUA-B8TT2G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-89-3 | S-80834CNUA-B8TT2G.pdf | |
| XC6123F632MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123F632MR-G.pdf | |
| SG137T-DESC | Linear Voltage Regulator IC Negative Adjustable 1 Output -1.25 V ~ -36 V 500mA TO-39 | SG137T-DESC.pdf |