| Manufacturer Part Number: | 1N3289A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 200V 100A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3289A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3289A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 100A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 24mA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3289A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3289A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N3289A is new and unused, you can buy 1N3289A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3289A.
| SBR60A45PT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Super Barrier 45V 30A Through Hole TO-247-3 | SBR60A45PT.pdf | |
| MM5Z3V9T1G | Zener Diode 3.9V 200mW ±5% Surface Mount SOD-523 | MM5Z3V9T1G.pdf | |
| Q6008VH4 | TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO251 | Q6008VH4.pdf | |
| IXFA22N65X2 | MOSFET N-CH 650V 22A TO-263 | IXFA22N65X2.pdf | |
| HAT2088R-EL-E | MOSFET N-CH 200V 2A 8SOP | HAT2088R-EL-E.pdf | |
| 9VRS4338DKLF | Intel Atomic™, PCI Express (PCIe) IC 200MHz 48-VFQFN Exposed Pad | 9VRS4338DKLF.pdf | |
| CS5341-CZZR | ADC, Audio 24 bit 192k Serial 16-TSSOP | CS5341-CZZR.pdf | |
| MAX1242BEPA | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-PDIP | MAX1242BEPA.pdf | |
| DS80C320-MCL | 8051 80C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz ROMless 40-PDIP | DS80C320-MCL.pdf | |
| SY89207LKI-TR | Differential Receiver IC Crystal Oscillator 10-MSOP | SY89207LKI-TR.pdf | |
| MC74LVX541MG | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output SOEIAJ-20 | MC74LVX541MG.pdf |