| Manufacturer Part Number: | 1N3291A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 100A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3291A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3291A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 100A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 24mA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3291A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3291A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N3291A is new and unused, you can buy 1N3291A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3291A.
| MM5Z7V5ST1 | Zener Diode 7.5V 200mW ±2% Surface Mount SOD-523 | MM5Z7V5ST1.pdf | |
| L6004F81 | TRIAC SENS GATE 600V 4A TO202 | L6004F81.pdf | |
| NTMFS5C450NLT1G | MOSFET N-CH 40V 110A SO8FL | NTMFS5C450NLT1G.pdf | |
| 8N4Q001EG-0074CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 106.25MHz, 100MHz, 106.25MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-0074CDI8.pdf | |
| 8N4QV01KG-1045CDI8 | VCXO IC 100MHz, 125MHz, 100MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-1045CDI8.pdf | |
| S9S08SG16E1CTL | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-TSSOP | S9S08SG16E1CTL.pdf | |
| P87LPC779HDH,529 | 8051 LPC700 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) OTP 20-TSSOP | P87LPC779HDH,529.pdf | |
| TL16C554APNRG4 | IC ASYNC COMM ELEMENT 80-LQFP | TL16C554APNRG4.pdf | |
| OPA2380AIDGKRG4 | Transimpedance Amplifier 2 Circuit 8-VSSOP | OPA2380AIDGKRG4.pdf | |
| 7200L12J8 | IC MEM FIFO 256X9 12NS 32-PLCC | 7200L12J8.pdf | |
| SN74AHCT14QPWRQ1 | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP | SN74AHCT14QPWRQ1.pdf | |
| SN74HC373DWRG4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | SN74HC373DWRG4.pdf | |
| SY100EL16VCKI-TR | IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-MSOP | SY100EL16VCKI-TR.pdf | |
| 25AA160D-I/ST | IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8TSSOP | 25AA160D-I/ST.pdf | |
| TPS25910RSAR | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 16-QFN (4x4) | TPS25910RSAR.pdf |