| Manufacturer Part Number: | 1N3293A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 600V 100A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3293A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3293A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 100A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 17mA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3293A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3293A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N3293A is new and unused, you can buy 1N3293A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3293A.
| VS-6FLR60S05 | Diode Standard 600V 6A Chassis, Stud Mount DO-203AA | VS-6FLR60S05.pdf | |
| 1N5925E3/TR13 | Zener Diode 10V 1.5W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5925E3/TR13.pdf | |
| BFU530AVL | RF Transistor NPN 12V 40mA 11GHz 450mW Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | BFU530AVL.pdf | |
| FDB029N06 | MOSFET N-CH 60V 120A D2PAK | FDB029N06.pdf | |
| PMBFJ175,215 | JFET P-Channel 30V 7mA @ 15V 300mW Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | PMBFJ175,215.pdf | |
| LCMXO3L-640E-5MG121C | IC FPGA 100 I/O 121CSFBGA | LCMXO3L-640E-5MG121C.pdf | |
| LE79R79-2DJCT | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC) 32-PLCC (13.97x11.43) | LE79R79-2DJCT.pdf | |
| LTC4002ES8-4.2#PBF | IC CHARGER BATTERY LI-ION 8-SOIC | LTC4002ES8-4.2#PBF.pdf | |
| TPS25200DRVR | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 6-SON (2x2) | TPS25200DRVR.pdf | |
| LP3906SQ-PPXP/NOPB | Digital Cores PMIC 24-WQFN (4x5) | LP3906SQ-PPXP/NOPB.pdf | |
| S-80817CLPF-B6CTFU | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80817CLPF-B6CTFU.pdf | |
| XC6121C245MG-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121C245MG-G.pdf | |
| MAX6310UK36D2-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-5 | MAX6310UK36D2-T.pdf | |
| MAX6865UK38D5S+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK38D5S+T.pdf | |
| UC3843D | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 14-SOIC | UC3843D.pdf |