| Manufacturer Part Number: | 1N3295A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1000V (1kV) 100A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3295A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3295A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 100A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 100A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 11mA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3295A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3295A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N3295A is new and unused, you can buy 1N3295A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3295A.
| 2EZ10D5E3/TR12 | Zener Diode 10V 2W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ10D5E3/TR12.pdf | |
| IRG4BC10SD-LPBF | IGBT 600V 14A 38W Through Hole TO-262 | IRG4BC10SD-LPBF.pdf | |
| PIC16F1458-I/SS | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SSOP | PIC16F1458-I/SS.pdf | |
| MPC8358VVAGDG | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 740-TBGA (37.5x37.5) | MPC8358VVAGDG.pdf | |
| ICL3245ECBZ-T | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SOIC W | ICL3245ECBZ-T.pdf | |
| OPA338UAG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA338UAG4.pdf | |
| MAX4474ESA | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX4474ESA.pdf | |
| MAX4928AETN+T | IC DISPLAY-PORT/PCIE SW 56-TQFN | MAX4928AETN+T.pdf | |
| M74VHC1GT50DTT1G | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 5-TSOP | M74VHC1GT50DTT1G.pdf | |
| 74FCT244CTPYG8 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | 74FCT244CTPYG8.pdf | |
| PSD813F2A-90U | IC FLASH 1MBIT 90NS 80LQFP | PSD813F2A-90U.pdf | |
| TSC427MJA/883B | IC DRIVER MOSFET COTS | TSC427MJA/883B.pdf | |
| XC6122E525ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122E525ER-G.pdf | |
| LT3504IUFD#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 4 Output 1A 28-WFQFN Exposed Pad | LT3504IUFD#PBF.pdf | |
| S-1701W3430-U5T1G | - Converter, Battery Powered Devices Voltage Regulator IC 1 Output SOT-89-5 | S-1701W3430-U5T1G.pdf |