| Manufacturer Part Number: | 1N3334A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 56V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3334A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3334A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 56V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 42.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3334A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3334A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3334A is new and unused, you can buy 1N3334A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3334A.
| FMP1T148 | DIODE SWITCH 80V 25MA SMD5 TR | FMP1T148.pdf | |
| BAT 54-04 B5003 | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 30V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAT 54-04 B5003.pdf | |
| VS-72HFR160 | Diode Standard, Reverse Polarity 1600V (1.6kV) 70A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-72HFR160.pdf | |
| BZX384C30-G3-08 | Zener Diode 30V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZX384C30-G3-08.pdf | |
| BZG05C43TR | Zener Diode 43V 1.25W Surface Mount DO-214AC | BZG05C43TR.pdf | |
| TIP2955-S | TRANS PNP 60V 15A | TIP2955-S.pdf | |
| IRF520NSTRLPBF | MOSFET N-CH 100V 9.7A D2PAK | IRF520NSTRLPBF.pdf | |
| APTGT50SK120TG | IGBT Module Trench Field Stop Single 1200V 75A 277W Chassis Mount SP4 | APTGT50SK120TG.pdf | |
| 8N3DV85BC-0085CDI8 | VCXO IC 160MHz, 160MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0085CDI8.pdf | |
| MCP41HV51-104E/MQ | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 20-QFN (5x5) | MCP41HV51-104E/MQ.pdf | |
| XCR3384XL-10PQ208I | IC CPLD 384MC 9NS 208QFP | XCR3384XL-10PQ208I.pdf | |
| AT89LP51ED2-20JU | 8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | AT89LP51ED2-20JU.pdf | |
| SPC560P34L1BEAAR | e200z0h SPC56 Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 192KB (192K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | SPC560P34L1BEAAR.pdf | |
| ADG701BRJZ-REEL | 1 Circuit IC Switch 1:1 3 Ohm SOT-23-5 | ADG701BRJZ-REEL.pdf | |
| DS90LV032ATMTCX/NOPB | 0/4 Receiver LVDS 16-TSSOP | DS90LV032ATMTCX/NOPB.pdf |