| Manufacturer Part Number: | 1N3337A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 75V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3337A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3337A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 75V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 56V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-5 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3337A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3337A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3337A is new and unused, you can buy 1N3337A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3337A.
| JAN1N6642UBCC | Diode Standard 75V 300mA Surface Mount 3-UB (3.09x2.45) | JAN1N6642UBCC.pdf | |
| MMBZ5270BLT1 | Zener Diode 91V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | MMBZ5270BLT1.pdf | |
| LET9060 | RF Mosfet LDMOS 28V 300mA 960MHz 17.2dB 60W PowerSO-10RF (Formed Lead) | LET9060.pdf | |
| FDZ193P | MOSFET P-CH 20V 3A 8-WLCSP | FDZ193P.pdf | |
| 8N4DV85EC-0125CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 672.16271MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0125CDI8.pdf | |
| 8N3SV76FC-0105CDI | VCXO IC 110MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0105CDI.pdf | |
| 8N4QV01FG-0115CDI | VCXO IC 175MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0115CDI.pdf | |
| AD7243BQ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 16-CDIP | AD7243BQ.pdf | |
| XC8886FFI5VACFXUMA1 | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 24KB (24K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | XC8886FFI5VACFXUMA1.pdf | |
| M30622MGN-XXXFP | M16C/60 M16C™ M16C/60/62N Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | M30622MGN-XXXFP.pdf | |
| MCP2022-500E/P | 1/1 Transceiver Half LIN 14-PDIP | MCP2022-500E/P.pdf | |
| SN74LVC863ANSR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 9 Bit per Element Push-Pull Output 24-SO | SN74LVC863ANSR.pdf | |
| MCP73844T-840I/MS | IC CONTROLLER LI-ION 8.4V 8MSOP | MCP73844T-840I/MS.pdf | |
| IR2108STR | IC DRIVER HALF BRIDGE 8SOIC | IR2108STR.pdf | |
| ADM13305-33ARZ-RL7 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel 8-SOIC | ADM13305-33ARZ-RL7.pdf |