| Manufacturer Part Number: | 1N3511A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.1V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3511A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3511A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.1V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 14 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3511A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3511A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3511A is new and unused, you can buy 1N3511A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3511A.
| SBMC6F | BRIDGE RECT 1.5A 600V 4SIP | SBMC6F.pdf | |
| UDZVTE-172.4B | Zener Diode 2.4V 200mW Surface Mount UMD2 | UDZVTE-172.4B.pdf | |
| 1N4745APE3/TR8 | Zener Diode 16V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4745APE3/TR8.pdf | |
| JANTXV1N4117D-1 | Zener Diode 25V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N4117D-1.pdf | |
| AD7572AAR03 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | AD7572AAR03.pdf | |
| LCMXO640C-4FTN256C | IC FPGA 159 I/O 256FTBGA | LCMXO640C-4FTN256C.pdf | |
| MB90427GAPFV-GS-274E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90425G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90427GAPFV-GS-274E1.pdf | |
| OPA244NA/3K | General Purpose Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | OPA244NA/3K.pdf | |
| AD8602DRZ-REEL | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8602DRZ-REEL.pdf | |
| ADA4922-1ARDZ-R7 | ADC Driver IC Data Acquisition 8-SOIC-EP | ADA4922-1ARDZ-R7.pdf | |
| MC74HC132ADT | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP | MC74HC132ADT.pdf | |
| AT29BV040A-20TI | IC FLASH 4MBIT 200NS 32TSOP | AT29BV040A-20TI.pdf | |
| IDT70824L35PF | IC SARAM 64KBIT 35NS 80TQFP | IDT70824L35PF.pdf | |
| TNY287DG-TL | Converter Offline Flyback Topology 124kHz ~ 140kHz 8-SO | TNY287DG-TL.pdf | |
| XC6121A441ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121A441ER-G.pdf |