| Manufacturer Part Number: | 1N3512A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.6V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3512A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3512A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3512A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3512A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3512A is new and unused, you can buy 1N3512A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3512A.
| JAN1N4974D | Zener Diode 47V 5W ±1% Through Hole E, Axial | JAN1N4974D.pdf | |
| 2SD2620G0L | TRANS NPN 100V 0.02A SSMINI-3 | 2SD2620G0L.pdf | |
| DDTC124GCA-7 | TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 | DDTC124GCA-7.pdf | |
| AFV141KHR5 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 50V 100mA 1.4GHz 17.7dB 1000W NI-1230-4H | AFV141KHR5.pdf | |
| 8N3QV01LG-0107CDI8 | VCXO IC 187.5MHz, 150MHz, 300MHz, 300MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0107CDI8.pdf | |
| EP2SGX30CF780C4N | IC FPGA 361 I/O 780FBGA | EP2SGX30CF780C4N.pdf | |
| ADG1407BCPZ-REEL7 | 2 Circuit IC Switch 8:1 11.5 Ohm 32-LFCSP-WQ (5x5) | ADG1407BCPZ-REEL7.pdf | |
| TLK1501IRCPR | 1.5Gbps Serializer/Deserializer 16/1 Input 1/16 Output 64-HVQFP | TLK1501IRCPR.pdf | |
| MCP6022-E/SN | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MCP6022-E/SN.pdf | |
| TLV2404CD | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2404CD.pdf | |
| SN74AHC1G126DCKT | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SC-70-5 | SN74AHC1G126DCKT.pdf | |
| MC74AC574DWR2G | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | MC74AC574DWR2G.pdf | |
| 74AUP1Z04GN,132 | IC XTAL DRIVER LP 6XSON | 74AUP1Z04GN,132.pdf | |
| MX25U8033EM1I-12G | IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8SOP | MX25U8033EM1I-12G.pdf | |
| IS61LV12824-10BL | IC SRAM 3MBIT 10NS 119BGA | IS61LV12824-10BL.pdf |