| Manufacturer Part Number: | 1N3516A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 8.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3516A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3516A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 8.2V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 5 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3516A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3516A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3516A is new and unused, you can buy 1N3516A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3516A.
| PN4249 | TRANS PNP 60V 0.5A TO-92 | PN4249.pdf | |
| SIS334DN-T1-GE3 | MOSFET N-CH 30V 20A 1212-8 | SIS334DN-T1-GE3.pdf | |
| 8N4Q001FG-0091CDI8 | Clock Oscillator IC 70.656MHz, 35.328MHz, 70.656MHz, 35.328MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0091CDI8.pdf | |
| LTC2367IDE-18#TRPBF | 18 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-DFN (4x3) | LTC2367IDE-18#TRPBF.pdf | |
| LTC2637HDE-LMX12#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 8 14-DFN (4x3) | LTC2637HDE-LMX12#PBF.pdf | |
| MSP430F6658IPZR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F6658IPZR.pdf | |
| R5F100BGANA#V0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 32-HWQFN (5x5) | R5F100BGANA#V0.pdf | |
| ADG436BNZ | 2 Circuit IC Switch 2:1 12 Ohm (Typ) 16-PDIP | ADG436BNZ.pdf | |
| 74HCT20D,652 | NAND Gate IC 2 Channel 14-SO | 74HCT20D,652.pdf | |
| S-80150CLPF-JJBTFU | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80150CLPF-JJBTFU.pdf | |
| S-1003CA30I-I6T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-6A | S-1003CA30I-I6T1U.pdf | |
| LP2951CM | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.26 V ~ 28 V 100mA 8-SOIC | LP2951CM.pdf | |
| S-1200B26-I6T2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.6V 150mA SNT-6A (H) | S-1200B26-I6T2G.pdf |