| Manufacturer Part Number: | 1N3519A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 11V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3519A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3519A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3519A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3519A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3519A is new and unused, you can buy 1N3519A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3519A.
| BZX84B18LT1G | Zener Diode 18V 225mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | BZX84B18LT1G.pdf | |
| STS9NH3LL | MOSFET N-CH 30V 9A 8-SOIC | STS9NH3LL.pdf | |
| APT44F80L | MOSFET N-CH 800V 44A TO-264 | APT44F80L.pdf | |
| FQD16N15TF | MOSFET N-CH 150V 11.8A DPAK | FQD16N15TF.pdf | |
| 8N3SV75AC-0163CDI | VCXO IC 81MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0163CDI.pdf | |
| AFE1124E/1K | 1 Channel AFE 14 Bit 250mW 28-SSOP | AFE1124E/1K.pdf | |
| ADC10734CIWM | 10 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 SAR 20-SOIC | ADC10734CIWM.pdf | |
| AD5204BR10 | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-SOIC | AD5204BR10.pdf | |
| LC51024VG-75F484I | IC CPLD 1024MC 7.5NS 484FBGA | LC51024VG-75F484I.pdf | |
| SM32C6414EGLZ50AEP | IC DSP FIXED-POINT 532-FCBGA | SM32C6414EGLZ50AEP.pdf | |
| XA3S400-4FGG456I | IC FPGA 264 I/O 456FBGA | XA3S400-4FGG456I.pdf | |
| XC3S1600E-4FG400I | IC FPGA 304 I/O 400FBGA | XC3S1600E-4FG400I.pdf | |
| XC4VLX15-10FFG668C | IC FPGA 320 I/O 668FCBGA | XC4VLX15-10FFG668C.pdf | |
| EFM32PG1B200F256GM48-B0R | ARM® Cortex®-M4 Pearl Gecko Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 256KB (256K x 8) FLASH | EFM32PG1B200F256GM48-B0R.pdf | |
| MAX361ESE+T | 4 Circuit IC Switch 1:1 85 Ohm 16-SO | MAX361ESE+T.pdf |