| Manufacturer Part Number: | 1N3520A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 12V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3520A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3520A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3520A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3520A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3520A is new and unused, you can buy 1N3520A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3520A.
| FFPF30U60DNTU | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 30A Through Hole TO-220-3 Full Pack | FFPF30U60DNTU.pdf | |
| ZC829BTC | DIODE VAR CAPACITANCE SOT23-3 | ZC829BTC.pdf | |
| PD55003TR-E | RF Mosfet LDMOS 12.5V 50mA 500MHz 17dB 3W 10-PowerSO | PD55003TR-E.pdf | |
| STD18N55M5 | MOSFET N-CH 550V 13A DPAK | STD18N55M5.pdf | |
| LTC2311IMSE-14#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-MSOP-EP | LTC2311IMSE-14#TRPBF.pdf | |
| ADS5547IRGZ25 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-VQFN (7x7) | ADS5547IRGZ25.pdf | |
| TLC5620CD | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 14-SOIC | TLC5620CD.pdf | |
| XC6SLX45T-3CSG484I | IC FPGA 296 I/O 484CSBGA | XC6SLX45T-3CSG484I.pdf | |
| MB89637PF-GT-580-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89630 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (32K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89637PF-GT-580-BND.pdf | |
| 89H24NT24G2ZCHLI | Switch Interfacing Interface 324-FCBGA (19x19) | 89H24NT24G2ZCHLI.pdf | |
| TSX632AIYST | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MiniSO | TSX632AIYST.pdf | |
| MC14532BDR2G | Priority Encoder 1 x 8:3 16-SOIC | MC14532BDR2G.pdf | |
| M29W256GL7AN6F TR | IC FLASH 256MBIT 70NS 56TSOP | M29W256GL7AN6F TR.pdf | |
| AT24C02Y1-10YU-1.8 | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MAP | AT24C02Y1-10YU-1.8.pdf | |
| TC9400COD | Volt to Frequency and Frequency to Volt Converter IC 100kHz ±0.05% 14-SOIC | TC9400COD.pdf |