| Manufacturer Part Number: | 1N3521A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 13V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3521A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3521A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 13V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 12 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3521A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3521A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3521A is new and unused, you can buy 1N3521A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3521A.
| MBRF40045R | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 45V 200A Chassis Mount TO-244AB | MBRF40045R.pdf | |
| BZB84-C16,215 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 16V 300mW ±5% SOT-23 (TO-236AB) | BZB84-C16,215.pdf | |
| SMBJ5370B-TP | Zener Diode 56V 5W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMB) | SMBJ5370B-TP.pdf | |
| K2401GLRP | Diac/Sidac Thyristor 220 ~ 250V 1A DO-15 | K2401GLRP.pdf | |
| T6270620B4DN | SCR 600V 315A Standard Recovery Stud Mount T62 | T6270620B4DN.pdf | |
| DTC023YMT2L | TRANS PREBIAS NPN 50V VMT3 | DTC023YMT2L.pdf | |
| 8N4QV01FG-0115CDI8 | VCXO IC 175MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0115CDI8.pdf | |
| PCM1716E/2K | DAC, Audio 24 bit 96k I²S 28-SSOP | PCM1716E/2K.pdf | |
| TLV0832CD | 8 Bit Analog to Digital Converter 1, 2 Input 1 SAR 8-SOIC | TLV0832CD.pdf | |
| 5AGXFB7H4F35I3N | IC FPGA 544 I/O 1152FBGA | 5AGXFB7H4F35I3N.pdf | |
| 5AGZME5H3F35I4N | IC FPGA 534 I/O 1152FBGA | 5AGZME5H3F35I4N.pdf | |
| DSPIC33EP256MC204-H/PT | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10) | DSPIC33EP256MC204-H/PT.pdf | |
| CY7C68014A-100AXC | IC MCU USB PERIPH HI SPD 100LQFP | CY7C68014A-100AXC.pdf | |
| 74HCT2G32DC,125 | OR Gate IC 2 Channel 8-VSSOP | 74HCT2G32DC,125.pdf | |
| SCY99192BFCT260T2G | IC REG LDO FAST RESPONSE CSP | SCY99192BFCT260T2G.pdf |