| Manufacturer Part Number: | 1N3527A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 24V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3527A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3527A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 24V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 38 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3527A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3527A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3527A is new and unused, you can buy 1N3527A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3527A.
| GP15KHE3/73 | Diode Standard 800V 1.5A Through Hole DO-204AC (DO-15) | GP15KHE3/73.pdf | |
| CZRA4745-HF | Zener Diode 16V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | CZRA4745-HF.pdf | |
| BLF7G24L-140,112 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.3A 2.3GHz ~ 2.4GHz 18.5dB 30W LDMOST | BLF7G24L-140,112.pdf | |
| 9DB306BLLFT | IC JITTER ATTENUATOR 28-TSSOP | 9DB306BLLFT.pdf | |
| 870919BVI-01LF | IC CLK GENERATOR LVCMOS 28PLCC | 870919BVI-01LF.pdf | |
| 8N3SV75FC-0177CDI8 | VCXO IC 1124MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0177CDI8.pdf | |
| 8N3SV75LC-0121CDI8 | VCXO IC 180MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0121CDI8.pdf | |
| 8N4DV85KC-0123CDI | VCXO IC 669.326582MHz, 693.482991MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0123CDI.pdf | |
| MB91F777PMC-GSE1 | FR81S FR MB91770 Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 1.125MB (1.125M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB91F777PMC-GSE1.pdf | |
| VSC7390XHO | IC SW SMART ETHER 24PORT 596-BGA | VSC7390XHO.pdf | |
| LM348M/NOPB | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOICN | LM348M/NOPB.pdf | |
| SN74ABT652ANSRE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SO | SN74ABT652ANSRE4.pdf | |
| M74HC238B1R | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-DIP | M74HC238B1R.pdf | |
| 25LC128-E/SM | IC EEPROM 128KBIT 10MHZ 8SOIJ | 25LC128-E/SM.pdf | |
| IDT71V3579S75PFI8 | IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP | IDT71V3579S75PFI8.pdf |