| Manufacturer Part Number: | 1N3531A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 36V 500mW ±5% Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3531A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3531A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 75 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3531A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3531A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N3531A is new and unused, you can buy 1N3531A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3531A.
| MPG06K-E3/100 | DIODE GEN PURP 800V 1A MPG06 | MPG06K-E3/100.pdf | |
| SMP1304-004LF | RF Diode PIN - 1 Pair Common Cathode 200V 250mW SOT-23-3 | SMP1304-004LF.pdf | |
| IXTP152N085T | MOSFET N-CH 85V 152A TO-220 | IXTP152N085T.pdf | |
| RGT30NS65DGTL | IGBT Trench Field Stop 650V 30A 133W Surface Mount LPDS (TO-263S) | RGT30NS65DGTL.pdf | |
| AD7401AYRWZ-RL | Isolated Module 16 bit Serial 16-SOIC | AD7401AYRWZ-RL.pdf | |
| LTC2338CMS-18#PBF | 18 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-MSOP | LTC2338CMS-18#PBF.pdf | |
| SN65LVP19DRFRG4 | Buffer, ReDriver 1 Channel 2Gbps 8-WSON (2x2) | SN65LVP19DRFRG4.pdf | |
| AD8099ACPZ-REEL | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-LFCSP-VD (3x3) | AD8099ACPZ-REEL.pdf | |
| CD74HCT245EE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | CD74HCT245EE4.pdf | |
| 74LCXZ162244MTX | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LCXZ162244MTX.pdf | |
| M25P20-VMP6TG | IC FLASH 2MBIT 50MHZ 8VFQFPN | M25P20-VMP6TG.pdf | |
| MT46H64M16LFCK-5 IT:A | IC LPDDR SDRAM 1GBIT 60VBGA | MT46H64M16LFCK-5 IT:A.pdf | |
| M29W640GT70NA6F TR | IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP | M29W640GT70NA6F TR.pdf | |
| UCC2895PWTR | Converter Offline Full-Bridge Topology 1MHz 20-TSSOP | UCC2895PWTR.pdf | |
| LM3671TL-3.3/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 600mA 5-WFBGA, DSBGA | LM3671TL-3.3/NOPB.pdf |