| Manufacturer Part Number: | 1N3671A |
|---|---|
| Manufacturer: | GeneSiC Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 800V 12A Chassis, Stud Mount DO-4 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N3671A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N3671A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 12A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-4 | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N3671A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N3671A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of GeneSiC Semiconductor all series components. The condition of 1N3671A is new and unused, you can buy 1N3671A GeneSiC Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N3671A.
| TBS20M-TP | BRIDGE RECT 2A 1000V TBS | TBS20M-TP.pdf | |
| MBRS3100T3 | Diode Schottky 100V 3A Surface Mount SMC | MBRS3100T3.pdf | |
| MAZ410000F | Zener Diode 10V 370mW ±6% Through Hole DO-34 | MAZ410000F.pdf | |
| APT8024LLLG | MOSFET N-CH 800V 31A TO-264 | APT8024LLLG.pdf | |
| AD5113BCPZ80-RL7 | Digital Potentiometer 80k Ohm 1 Circuit 64 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-LFCSP-UD (2x2) | AD5113BCPZ80-RL7.pdf | |
| XC3S1000-5FG676C | IC FPGA 391 I/O 676FBGA | XC3S1000-5FG676C.pdf | |
| Z8F0130SJ020EG | eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1KB (1K x 8) FLASH | Z8F0130SJ020EG.pdf | |
| MB88121CPMC1-GE1 | IC MCU 4BIT CU80M 64LQFP | MB88121CPMC1-GE1.pdf | |
| MAX3232ECPE | 2/2 Transceiver Full RS232 16-PDIP | MAX3232ECPE.pdf | |
| CPC7593BC | Telecom IC Line Card Access Switch 28-SOIC | CPC7593BC.pdf | |
| XR16M2551IL32-F | IC UART FIFO 16B DUAL 32QFN | XR16M2551IL32-F.pdf | |
| LT1469CS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | LT1469CS8#TRPBF.pdf | |
| CD74HC132M96 | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-SOIC | CD74HC132M96.pdf | |
| 74LV164BQ,115 | IC 8BIT SHIFT REGISTER 14DHVQFN | 74LV164BQ,115.pdf | |
| DM74ALS153N | Multiplexer 2 x 4:1 16-PDIP | DM74ALS153N.pdf |