| Manufacturer Part Number: | 1N4148_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4148_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4148_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 10mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 75V | |
| Capacitance @ Vr, F | 4pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4148_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4148_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4148_T50A is new and unused, you can buy 1N4148_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4148_T50A.
| R6111025XXYZ | Diode Standard 1000V (1kV) 250A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | R6111025XXYZ.pdf | |
| BZX384C13-HE3-18 | Zener Diode 13V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZX384C13-HE3-18.pdf | |
| 1N989A | Zener Diode 150V 500mW ±10% Through Hole DO-7 | 1N989A.pdf | |
| 2SC3624-T1B-A | TRANS NPN 50V 0.15A | 2SC3624-T1B-A.pdf | |
| 8N4DV85BC-0014CDI | VCXO IC 625MHz, 312.5MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0014CDI.pdf | |
| MAX5110GTJ+T | 14 Bit Digital to Analog Converter 32-TQFN-EP (5x5) | MAX5110GTJ+T.pdf | |
| ATF1508AS-10AI100 | IC CPLD 128MC 10NS 100TQFP | ATF1508AS-10AI100.pdf | |
| R5F562T6BDFF#V1 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 64KB (64K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14) | R5F562T6BDFF#V1.pdf | |
| R5F2L368MNFP#30 | R8C R8C/Lx/36M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F2L368MNFP#30.pdf | |
| SN74LVTH241NSRE4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | SN74LVTH241NSRE4.pdf | |
| TPIC6A596DWR | IC 8-BIT SHIFT REGISTER 24-SOIC | TPIC6A596DWR.pdf | |
| MT41K256M8DA-15E:M | IC DDR3 SDRAM 2GBIT 667MHZ 78BGA | MT41K256M8DA-15E:M.pdf | |
| XC6118C45DGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6118C45DGR-G.pdf | |
| XC6121A342ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121A342ER-G.pdf |