| Manufacturer Part Number: | 1N4150_T50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 50V 200mA Through Hole DO-35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4150_T50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4150_T50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 200mA | |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 6ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100nA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 2.5pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-35 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4150_T50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4150_T50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4150_T50A is new and unused, you can buy 1N4150_T50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4150_T50A.
| R7220807CSOO | Diode Standard 800V 700A Chassis Mount DO-200AB, B-PUK | R7220807CSOO.pdf | |
| SMBG5949AE3/TR13 | Zener Diode 100V 2W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5949AE3/TR13.pdf | |
| AT-31011-BLKG | RF Transistor NPN 5.5V 16mA 150mW Surface Mount SOT-143 | AT-31011-BLKG.pdf | |
| DDTA143ZE-7 | TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 | DDTA143ZE-7.pdf | |
| UP0487800L | MOSFET 2N-CH 50V .1A SS-MINI-6P | UP0487800L.pdf | |
| SI4464DY-T1-E3 | MOSFET N-CH 200V 1.7A 8-SOIC | SI4464DY-T1-E3.pdf | |
| R5F1076CGSP#V0 | RL78 RL78/I1A Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F1076CGSP#V0.pdf | |
| MC68HC711E20CFN4 | HC11 HC11 Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 20KB (20K x 8) OTP 52-PLCC (19.1x19.1) | MC68HC711E20CFN4.pdf | |
| PCM2906BDB | Stereo Audio Interface 16 b USB 28-SSOP | PCM2906BDB.pdf | |
| P82B96PWR | Buffer, ReDriver 1 Channel 400kHz 8-TSSOP | P82B96PWR.pdf | |
| TLE2142CDRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLE2142CDRG4.pdf | |
| N74F244DB,118 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | N74F244DB,118.pdf | |
| CD74ACT05M | Inverter IC 6 Channel Open Drain 14-SOIC | CD74ACT05M.pdf | |
| 7025S25G | IC SRAM 128KBIT 25NS 84PGA | 7025S25G.pdf | |
| MIC5841YWM | IC DVR LATCH 8BIT SER IN 18SOIC | MIC5841YWM.pdf |