| Manufacturer Part Number: | 1N4559A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 4.7V 50W ±10% Through Hole TO-204AD (TO-3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4559A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4559A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 4.7V | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power - Max | 50W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 0.12 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 10A | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AD | |
| Supplier Device Package | TO-204AD (TO-3) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4559A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4559A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of 1N4559A is new and unused, you can buy 1N4559A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4559A.
| MBRTA80030 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 400A Chassis Mount Three Tower | MBRTA80030.pdf | |
| MURA120T3G | DIODE GEN PURP 200V 2A SMA | MURA120T3G.pdf | |
| V12P10HM3_A/H | Diode Schottky 120V 3.9A Surface Mount TO-277A (SMPC) | V12P10HM3_A/H.pdf | |
| SBC847BPDW1T3G | TRANS NPN/PNP 45V 0.1A SOT-363 | SBC847BPDW1T3G.pdf | |
| UNR92A2G0L | TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 | UNR92A2G0L.pdf | |
| IRFSL31N20DTRR | MOSFET N-CH 200V 31A TO-262 | IRFSL31N20DTRR.pdf | |
| IDT2308-1HDCI8 | IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16SOIC | IDT2308-1HDCI8.pdf | |
| DS1021S-25 | Delay Line IC Programmable 256 Tap 73.75ns 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS1021S-25.pdf | |
| 10M08DCV81C7G | IC FPGA 56 I/O 81WLCSP | 10M08DCV81C7G.pdf | |
| EP2SGX90EF1152I4N | IC FPGA 558 I/O 1152FBGA | EP2SGX90EF1152I4N.pdf | |
| A1440A-1VQ100C | IC FPGA 83 I/O 100VQFP | A1440A-1VQ100C.pdf | |
| STM804TM6F | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | STM804TM6F.pdf | |
| XC6124A526MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124A526MR-G.pdf |