| Manufacturer Part Number: | 1N4728A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 14116 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.3V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4728A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4728A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.3V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4728A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4728A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of 1N4728A is new and unused, you can buy 1N4728A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4728A.
| DZ23C27-G3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 27V 300mW ±5% SOT-23 | DZ23C27-G3-18.pdf | |
| JANTXV2N3811U | TRANS 2PNP 60V 0.05A | JANTXV2N3811U.pdf | |
| MAX9452EHJ+T | IC CLOCK GENERATOR W/VCXO 32TQFP | MAX9452EHJ+T.pdf | |
| MC100ES6011EF | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 3GHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MC100ES6011EF.pdf | |
| TLC2933AIPWG4 | IC PLL SYSTEM HP 14-TSSOP | TLC2933AIPWG4.pdf | |
| DS3231S | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS3231S.pdf | |
| DAC7725NB | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 28-PLCC (11.51x11.51) | DAC7725NB.pdf | |
| CS496112-CQZ | IC DSP 32BIT 8CH SER I/O 144LQFP | CS496112-CQZ.pdf | |
| PIC16LF1615-E/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 16-QFN (4x4) | PIC16LF1615-E/ML.pdf | |
| EL5102ISZ-T7 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | EL5102ISZ-T7.pdf | |
| M95128-RMN6TP | IC EEPROM 128KBIT 2MHZ 8SO | M95128-RMN6TP.pdf | |
| IS42S16160D-6TLI-TR | IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 54TSOP | IS42S16160D-6TLI-TR.pdf | |
| IDT71V67703S85PF | IC SRAM 9MBIT 8.5NS 100TQFP | IDT71V67703S85PF.pdf | |
| VIPER27HDTR | Converter Offline Flyback Topology 115kHz 16-SO | VIPER27HDTR.pdf | |
| S-8521E15MC-BLAT2U | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8521E15MC-BLAT2U.pdf |