| Manufacturer Part Number: | 1N4729A,113 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.6V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4729A,113 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4729A,113 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4729A,113 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4729A,113 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4729A,113 is new and unused, you can buy 1N4729A,113 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4729A,113.
| FXS02 | DIODE | FXS02.pdf | |
| A3P1000-1FG144I | IC FPGA 97 I/O 144FBGA | A3P1000-1FG144I.pdf | |
| PIC24HJ256GP610-I/PF | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 256KB (85.5K x 24) FLASH 100-TQFP (14x14) | PIC24HJ256GP610-I/PF.pdf | |
| MB90F351ESPMC-GS-SPE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90350E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB90F351ESPMC-GS-SPE1.pdf | |
| ADG904BRUZ-R | 1 Circuit IC Switch 4:1 20-TSSOP | ADG904BRUZ-R.pdf | |
| M29DW323DB70N6 | IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP | M29DW323DB70N6.pdf | |
| MT47H128M8CF-25E IT:H TR | IC DDR2 SDRAM 1GBIT 2.5NS 60FBGA | MT47H128M8CF-25E IT:H TR.pdf | |
| ICE2QR0665GXUMA1 | Converter Offline Flyback Topology 52kHz PG-DSO-12 | ICE2QR0665GXUMA1.pdf | |
| IR3557MTRPBF | IC DRIVER GATE 40A PQFN | IR3557MTRPBF.pdf | |
| TPS65281RGVR | IC PWR DIST BUCK ADJ REG 16VQFN | TPS65281RGVR.pdf | |
| MCP101T-315I/TT | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | MCP101T-315I/TT.pdf | |
| MAX6061BEUR+T | Series Voltage Reference IC ±0.48% 5mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | MAX6061BEUR+T.pdf | |
| S-1122B36MC-L8VTFU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.6V 150mA SOT-23-5 | S-1122B36MC-L8VTFU.pdf | |
| S-1170B42PD-OUBTFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.2V 800mA 6-HSON (A) (2.9x2.8) | S-1170B42PD-OUBTFG.pdf |