| Manufacturer Part Number: | 1N4729A,133 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 3.6V 1W ±5% Through Hole DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1N4729A,133 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1N4729A,133 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | SOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.6V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-41 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1N4729A,133 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1N4729A,133 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of 1N4729A,133 is new and unused, you can buy 1N4729A,133 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1N4729A,133.
| MBR10100ULPS-TP | DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277B | MBR10100ULPS-TP.pdf | |
| MMSZ4696-G3-18 | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4696-G3-18.pdf | |
| BCR 142T E6327 | TRANS PREBIAS NPN 250MW SC75 | BCR 142T E6327.pdf | |
| FDC5661N_F085 | MOSFET N-CH 60V 6-SSOT | FDC5661N_F085.pdf | |
| SI5338A-A-GMR | IC CLK GEN I2C BUS PROG 24QFN | SI5338A-A-GMR.pdf | |
| MAX11141ATI+ | 8 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 28-TQFN (5x5) | MAX11141ATI+.pdf | |
| LM3S9B96-IQC80-C5 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S9B96-IQC80-C5.pdf | |
| LT1012CN8#PBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | LT1012CN8#PBF.pdf | |
| TL064IPWR | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-TSSOP | TL064IPWR.pdf | |
| M74HC4024RM13TR | IC COUNTER 7STAGE BINARY 14-SOIC | M74HC4024RM13TR.pdf | |
| SN74AHC595QPWRQ1 | IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16TSSOP | SN74AHC595QPWRQ1.pdf | |
| IDT71V016SA12PHI8 | IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP | IDT71V016SA12PHI8.pdf | |
| LM3553SD/NOPB | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) I²C Dimming 1.2A (Flash) 12-WSON (3x3) | LM3553SD/NOPB.pdf | |
| ISL6565ACVZ-T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-TSSOP | ISL6565ACVZ-T.pdf |